



| Type | Motor |
| LOA | 60 m / 197 ft |
| Beam | 10.4 m / 34 ft |
| Draft | 3.35 m / 11 ft |
| Superstructure | ALuminium |
| Shipyard | AMELS |
| Build | August 2023 |
| Cruise Speed | 13 knots |
| Max Speed | 15.6 knots |
| Number of cabins | 6 |
| Guest sleep | 12 |
| Crew | 12 |
| Accessibility | helipad |
| Selling Office | monaco, Monaco |
| Flag | Cayman Islands |
Description
The 60m (197’) superyacht AMELS 6003 for sale accommodates 12 guests in 6 beautiful staterooms. Delivery in 2023, M/Y AMELS 6003 built by Amels is one of the finest, traditional designs by Amels yachts featuring a new generation yacht in a Limited Edition.
Her wide outdoor space features timeless, stylish and modern exterior design by Espen Øino. She has an attractive 162 square-metres Sun Deck with a Jacuzzi for 6 guests, helipad, bar and dining with hard top. Her bright interior with big sea views features design by Winch Design with generous ceiling heights up to 2.2m (7’2’’).
AMELS 6003 is built as a dynamic design for the future, addressing environmental aspects. With her electrical propulsion, energy power storage and Tier III compliant engine with generator filters slash harmful emissions by 70 percent, she cruises comfortably at 13 knots at 4,500nm with a top speed of 15.6 knots.
Discover this Amels yacht for sale, AMELS 6003 and enquire with the YACHTZOO sales team.







