



| Type | Motor |
| LOA | 73 m / 240 ft |
| Beam | 13.12 m / 43 ft |
| Draft | 3.70 m / 12 ft |
| Shipyard | LÜRSSEN |
| Build | 2006 |
| Refit | 2018 |
| Cruise Speed | 12 knots |
| Max Speed | 16 knots |
| Number of cabins | 7 |
| Guest sleep | 12 |
| Guest cruise | 12 |
| Crew | 19 |
| Accessibility | wheelchair |
| Flag | Isle of Man |
The 240’ (73m) yacht TITANIA from the pedigree shipyard Lürssen is highly successful on the charter market thanks to her two Master suites and an experienced crew of 19 catering to your every need, wellness, and entertainment desires.
TITANIA charter features:
Discover TITANIA, a Superyacht offered for charter.









