



| Type | Motor |
| LOA | 63.50 m / 208 ft |
| Beam | 12.10 m / 40 ft |
| Draft | 3.60 m / 12 ft |
| Shipyard | BENETTI |
| Build | 2006 |
| Refit | 2017 |
| Cruise Speed | 14 knots |
| Max Speed | 15 knots |
| Number of cabins | 6 |
| Guest sleep | 12 |
| Guest cruise | 12 |
| Crew | 18 |
| Crew cabins | 10 |
| Flag | Marshall Islands |
The 208’ (63m) yacht LIONESS V delights with her enormous sundeck and lavish lounging possibilities all around. A distinct dark and light colour theme creates a luxurious atmosphere to indulge in with an incredible marble staircase midship. She is perfectly suited for large groups or corporate events and also caters to your well-being with a gym and adjacent steam room.
LIONESS V charter features:
Discover LIONESS V, a yacht offered for charter.





